Každému z nás sa občas stane, že doma nezje všetko a niečo zostane. Toto jedlo musíme následne uskladniť a zvyčajne využívame dózy. Potraviny však môžeme nejakým spôsobom skladovať aj hneď po zakúpení. Viete, aké dózy alebo nádoby sú na uskladnenie najvhodnejšie?
Dózy a krabičky na potraviny patria k základnému vybaveniu snáď každej kuchyne. Môžu predlžovať životnosť a čerstvosť potravín, umožňujú komfortnejšiu prepravu jedla a v neposlednom rade pomôžu s uskladnením potravín v chladničke či mrazničke.
Na trhu nájdeme veľký výber materiálov, veľkostí, tvarov aj systémov zatvárania rôznych potravinových boxov. Aj materiál nádoby je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu, výdrž a chuť potravín.
Plastové nádoby
Nádoby z plastu majú jednu obrovskú výhodu – sú veľmi pohodlné. Ľahké, jednoducho s nimi dokážeme cestovať a málokedy sa rozbijú alebo puknú pri páde, to záleží aj od kvality plastu.
Tip: Plastové nádoby sú vhodné na cestovanie, a tak si môžeme so sebou pribaliť vyváženú stravu. Viete, ako si dovolenku vychutnať, ale nepribrať na nej?
Obaly alebo plastové misky sa nedelia len podľa tvaru, farby a typu plastu. Rozdiel je tiež v tom, na čo sú určené. Niektoré sú vhodné len na skladovanie, či už v polici, v špajze, v chladničke alebo mrazničke. Iné sú určené na ohrievanie jedál v mikrovlnnej rúre. Na to, aby sme mohli dať plast do mikrovlnky, musí byť však označený.
Na druhej strane plast je hlavným problémom v oblasti životného prostredia. S používaním plastových nádob sú spojené zdravotné riziká, hlavne ak v nich stravu zohrievame alebo dávame do nich teplé jedlá.
Zmäkčovadlá, ktoré sa do plastov pri výrobe pridávajú a pomáhajú stabilizovaniu tvaru, môžu vplývať na ľudské zdravie. Môžu ovplyvňovať činnosť hormónov alebo spôsobovať chronické ťažkosti.
Sklenené nádoby
Sklo je prírodný materiál – vyrába sa z piesku, vápenca a sódy. Z toho vyplýva, že sa z neho neuvoľňujú žiadne chemické látky, neznečisťuje a nepoškodzuje prírodu ani naše zdravie.
Ak nám zostanú zvyšky z večere a potrebujeme ich uskladniť alebo chceme prehľadne skladovať veci v špajze, sú sklenené dózy na potraviny úplne ideálne.
Potraviny si v sklenených nádobách lepšie uchovávajú svoju chuť, vôňu, vitamíny a minerály. V týchto nádobách sa neprepúšťajú plyny, obmedzujú straty oxidu uhličitého, takže napríklad aj minerálka v sklenenej fľaši vydrží oveľa dlhšie ako v plastovej fľaši.
Sklenené nádoby nám vydržia oveľa dlhšie, pretože sú odolnejšie a nie sú náchylné na poškodenie. Sklenenú nádobu môžeme dať bez problémov do mikrovlnnej rúry. Keďže je sklo bez dodatočných chemických úprav, do jedla sa teplom nič nebude uvoľňovať.
V súčasnosti sa sklenené nádoby vyrábajú v najrôznejších prevedeniach, sklenené misky, misy, poháre apod. Líšia sa napríklad veľkostne, tvarom alebo štruktúrou. Stretnúť sa môžeme aj s rôznymi spôsobmi uzatvárania.
Plast alebo sklo?
Možno ste si práve teraz povedali otázku, či je lepšie teda použiť plastové nádoby alebo sklenené. Odpoveď môže byť celkom jednoduchá, ale záleží na situácii.
Uchovávanie jedla v chladničke
Keď si doma varíme, zvyčajne sa snažíme, aby nám jedlo vydržalo aj na viac dní. Komu by sa chcelo každý deň variť niečo nové, však? Aby sa jedlo následne neskazilo, odkladáme ho do chladničky, prípadne do mrazničky.
Aj tu sa môžeme rozhodovať medzi plastovou alebo sklenenou nádobou. V tomto prípade vyhráva sklo. Nádoby by mali byť vhodné do chladničky, resp. do mrazničky, aby nepraskli a neprepúšťali vzduch.
Sklenené nádoby, ktoré používame na pečenie jedla v rúre, sú obzvlášť praktické a vhodné aj na uskladnenie väčšieho množstva jedla v mrazničke. Výhodou sklenených nádob je aj veľmi jednoduché čistenie.
Životné prostredie
Čo by sme mali radšej používať, aby sme ochránili životné prostredie? Pri plastových fľašiach je odpoveď zrejmá, no veľa ľudí sa môže ohradiť pri plastových miskách, že ich používajú viackrát.
Plasty sa však nedajú recyklovať 100 % ako sklo. Len veľmi málo percent z celkových plastov sa recykluje. Plast sa môže pri opakovanom používaní poškodiť, takže ho možno ani nepoužijeme toľkokrát, ako sme si mysleli.
Jediné, čo je pozitívne a spája sa to s plastmi, je ich znovupoužiteľnosť. V súčasnosti sa z nich vyrábajú rôzne obaly, oblečenie alebo dokonca tenisky. Na druhej strane sa sklo môže využívať v podstate donekonečna alebo kým ho nerozbijeme.
Zdravie
Aj v tejto kategórií vyhráva sklo. Aj keď si vyberieme misku alebo nádobu vyrobenú z plastu bez BPA, Bisfenolu A, chemikálie narúšajúce endokrinný systém sa môžu uvoľňovať do jedla. Keď teda hovoríme o zdravom stravovaní, neznamená to len používanie zdravých a výživných potravín, ale mali by sme dávať pozor aj na nádoby, v ktorých jedlo skladujeme.
Sklo má neporézny povrch, ktorý neabsorbuje látky, takže časom ani nezožltne, ani sa jeho povrch neporuší. Sklo sa dá sa umývať aj pri vyšších teplotách v umývačke riadu.
Sklo sa pri zohrievaní jedla v mikrovlnnej rúre nedeformuje. Väčšina nádob na skladovanie potravín zo skla je navrhnutá tak, aby odolala vysokým teplotám bez rozbitia.
Balenie obedov do práce
Pri balení obedov musíme uvažovať trochu iným spôsobom. Predstavte si, že by sme si do práce mali brať vodu v sklenenej fľaši a do skla baliť ešte aj obed. Asi by to nebolo veľmi praktické.
Na tieto účely sú preto najpraktickejšie plastové nádoby. Sú oveľa ľahšie a ak niekam buchneme s taškou, tak sa nemusia hneď rozbiť.
Čo sa týka spomínaného uvoľňovania chemikálií z plastu pri vyšších teplotách – v práci môžeme mať tanier alebo misku, v ktorých si jedlo zohrejeme. Plastovú misku by sme tedacmali využívať výhradne na prenos jedla z domu do práce.
Kovové nádoby
Na uchovanie kávy, čaju a ďalších sypkých surovín sú vhodné tiež dózy z nehrdzavejúcej ocele. Výborným príkladom sú termosky a fľaše z nehrdzavejúcej ocele, ktoré dokážu udržať tekutiny studené alebo teplé.
Ich nevýhodou môže byť zložitejšie umývanie. Keďže hovoríme o oceli, nemôžeme použiť niečo, čo naruší jej povrch. Napríklad umývanie termosky octom by sme mali úplne vynechať.
Z kovovými nádoby sa však stretávame skôr v podobe dlhodobého uskladnenia, a to v podobe plechoviek. Potraviny v plechovkách si uchovávajú rovnaký obsah vitamínov ako čerstvo pripravené jedlo a vydržia niekoľko rokov.
Využívanie ocele pre obalový materiál predstavuje efektívny, zodpovedný a ekologický spôsob balenia potravín. Oceľ je 100 % recyklovateľný materiál, ktorý je možné recyklovať neobmedzene, a to bez straty na kvalite.
Oceľ poskytuje plechovkám a konzervám výnimočné vlastnosti, vďaka ktorým si jedlo zachováva svoju vôňu, chuť a všetky nutričné hodnoty. Bez konzervantov a aditív. Plechovky sú mimoriadne odolné voči mechanickému poškodeniu a chránia obsah balenia pred kontamináciou inými látkami a baktériami.
Na záver
Ako vyplýva z textu, jasným favoritom na uskladňovanie sú práve sklenené nádoby. Sklo je prírodný materiál, a preto je aj najbezpečnejšií. Plastové nádoby sú vhodné skôr na prenos jedla a do karát im nehrá ani fakt, že nie sú úplne zdravotne nezávadné a ekologické.
Oceľ poznáme v podobe plechoviek, kedy dokáže uskladniť potraviny aj na viac rokov a jedlo si zachová všetko, čo potrebuje.
Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov