Zdielajte

Základným materiálom na výrobu hrnca je dnes plech. Či už čierny, alebo nerezový. Čierny plech je zvyčajne pokrytý vrstvou smaltu. Nemusí to však byť jediný povrch. Moderné hrnce bývajú pokryté aj sklokeramickou vrstvou.

Základným kuchynským vybavením je popri noži a vareške nepochybne hrniec. Možnosť výberu je v dnešnej dobe mimoriadne rozšírená.

Okrem rôznych veľkostí poznáme aj viaceré materiály, z ktorých sú vyrobené nie len samotné hrnce, ale aj pokrievky.

Výhodou tých najjednoduchších hrncov z plechu býva skutočnosť, že sa dajú použiť na všetkých typoch spotrebičov. Doslova od táborového ohňa až po indukčnú varnú dosku. Samozrejme, ak sú to naozaj klasické hrnce, ktoré nemajú napr. plastové rukoväte.

Pozor treba dávať aj na dno, ktoré často býva príliš tenké a pri prudkom zohriatí môže dôjsť k zničeniu hrnca. Problémom lacných hrncov býva často aj príliš krehký smalt. Resp. smalt je v poriadku, ale plech pod ním je príliš tenký, aby zvládal aj bežné údery či zmeny teploty, ktoré pri varení skôr či neskôr nastanú.

Pri nerezových hrncoch sa už ohľadom indukcie treba mať na pozore. Najmä staršie a lacnejšie typy budete na indukčnú platňu klásť zbytočne. Je preto dobré hľadať hrnce, ktoré sú jasne označené ako vhodné na indukčný sporák.

Renesanciu zažívajú ťažké liatinové hrnce s hrubým a odolným dnom. Dobre udržiavajú a vedú teplo a sú veľmi odolné.

Okrem bežných hrncov si na trhu držia svoje stabilné miesto tlakové hrnce – “papiňáky”. Bez nich si nevie žiadna gazdinka predstaviť rýchlu prípravu niektorých pokrmov. Materiál, z ktorého sú vyrobené je už v prevažnej väčšine nerez. Platí preto pre ne rovnaké varovanie na kontrolu vhodnosti pre indukciu, ako pre bežné nerezové hrnce.

Ešte dôležitejšie je upozornenie na dobre tepelne izolované madlá. Papiňáky totiž dobre držia teplo a zostávajú horúce, aj keď ste už na ne dávno zabudli.
Nové modely obsahujú na pokrievke aj časovače. Tieto by sa mali vyhnúť umývačke riadu.

Posledným moderným typom hrnca je parný. Jedná sa o samostatný spotrebič, ktorý je káblom pripojený do elektrickej siete. Tým zároveň naznačujeme, aby ste si dĺžku kábla dopredu overili. Je totiž vhodné umiestniť ho na miesto, kde sa dá vznikajúca para efektívne odsávať a kde zároveň nezavadzia hrniec ani kábel. Samozrejmosťou by mal byť časový spínač.