Paradentóza je choroba, ktorá nás môže poriadne potrápiť, a to nielen kvôli vzhľadu, ale aj nepríjemným a bolestivým príznakom. Každý z nás jej môže predchádzať a starať sa o svoje zuby a celkovo ústa tak, aby sa tomuto zákernému problému vyhol. V dnešnej dobe existuje veľa spôsobov ako tomuto ochoreniu predchádzať. Keď už paradentózou trpíte, je potrebné ju liečiť a zmeniť svoje návyky, ktoré vám k nej prispeli.
Paradentóza je ľudovo používaný názov ochorenia parodontu, čiže závesného aparátu zuba. Je to infekčné bakteriálne ochorenie napadajúce ďasno, kostné lôžko a väzy, ktoré spájajú zub s kostným lôžkom. Správny názov tohto ochorenia je parodontitída. Často vzniká kvôli nedostatočnej hygiene alebo zlým stravovacím návykom, no svoj vplyv na ňu môže mať aj dedičnosť či iné ochorenie. Do akého štádia sa môže paradontitída dostať, dokážete ovlyvniť len vy sami.
Ako vzniká paradentóza
Ako sme už spomínali, paradentóza je bakteriálneho pôvodu a práve pri tomto ochorení sa rozmnožujú baktérie, ktoré sa ukladajú v krčkoch zubov a v priestoroch medzi zubami.
Na začiatku sa prejavuje ako nepríjemný povlak na zuboch. Pokiaľ sa tento povlak dôkladne nečistí, postupom času prostredníctvom mineralizácie vznikne kameň.
Ak sa zubný kameň neodstráni, ďasno sa môže postupne zapáliť a následne sa zápal rozšíri do kosti a väzov. Čím dlhšie sa problém nerieši, tým viac sa infekcia rozširuje a spôsobuje väčšie zdravotné problémy.
Rizikové skupiny
Ľudia, ktorí trpia kardiovaskulárnymi problémami a cukrovkou, by mali byť v prípade paradentózy veľmi obozretní. Práve paradentóza môže napríklad u cukrovkára spustiť sled na seba nadväzujúcich komplikácií.
Vysoká hladina glukózy spôsobuje zvýšenie tlaku, čo vedie k poškodeniu tepien a následnému zvýšeniu rizika srdcových chorôb. Zápal pri ochorení parodontitídy sa tak omnoho ľahšie môže dostať do krvnej sústavy a napadnúť okrem iného i srdce.
Pozor si musia dávať aj tehotné ženy. Pri zápale ďasien sa ich imunitný systém sústreďuje práve naň. Ani zložitejšie zákroky u zubára nie sú pre tehotné ženy bezpečné. Neodporúčajú sa lokálne anestézie ani následná liečba liekmi na bolesť zubov.
Účinná prevencia
Najlepšou prevenciou ako predchádzať začínajúcej paradentóze, je zabrániť jej vzniku. Pravidelné a dôkladné čistenie zubov a celých úst vám zaručí, že sa úspešne budete vyhýbať problémom, ktoré vznikajú pri zanedbaní ústnej hygieny. Odporúča sa pravidelná kontrola u vášho zubára a tiež návšteva dentálnej hygieny, kde vám odborník odstráni povlak či dokonca zubný kameň.
Treba myslieť na to, že zubná kefka nedokáže očistiť celú ústnu dutinu. Potrebujete vyčistiť aj medzizubné priestory a miesta, kde sa štandardnou kefkou nedokážete dostať. Okrem zubnej kefky preto používajte aj medzizubnú kefku. Na dezinfekciu úst je vhodná ústna voda, ktorá tiež pomáha pri zápachu z úst. Okrem ústnej vody môžete použiť aj kefky na čistenie jazyka, kde sa tiež usádzajú baktérie a zapríčiňujú zápach, ktorý nie je veľmi príjemný.
Pokiaľ už paradentózou trpíte, existujú špeciálne kefky, ktoré vám pomôžu pri jej liečbe. Ak trpíte príznakmi paradentózy, alebo sa im chcete vyhnúť, dbajte na svoj jedálniček. Aj stravovacie návyky môžu ovplyvniť zdravie vašich zubov. A aké potraviny konzumovať pri paradentóze? Určite jedzte zdravo, uprednostňujte zdravú výživu bohatú na vlákninu, zeleninu a ovocie. Zmeňte stravovacie návyky tak, aby ste obmedzovali cukry, alkohol a v prípade, že fajčíte, aj cigarety.
Pozor na príznaky
I keď viete, že sa o svoje zuby dobre staráte, môže sa stať, že jeden z príznakov sa u vás aj tak objaví. Ak nejaký spozorujete, neváhajte zavolať svojmu zubárovi, aby ste vznik paradentózy čo najskôr zastavili. Medzi príznaky patrí:
- krvácanie ďasien pri čistení zubov,
- zápach z úst,
- pachuť v ústach,
- citlivé a začervenané ďasná či opuch ďasien,
- brnenie alebo pocit tlaku pri zube počas hryzenia,
- obnažovanie zubného krčka,
- pomalá zmena polohy zubu, bolesť zubov.
Babské rady na boľavý zub
Vaše babičky vám určite radili, čo pomáha na boľavý zub. Aby sa vám uľavilo, nemusíte hneď siahať po tabletkách. Na zápaly je ideálny napríklad propolis alebo čaj z dubovej kôry, šalvie či kontryhelu.
Môžete si vytvoriť aj domácu ústnu vodu a to tak, že necháte lúhovať v 60% alkohole klinčeky a škoricu. Okrem alkoholu majú aj tieto koreniny antibakteriálne účinky. Klinčeky naviac pomáhajú znecitlivieť bolestivé miesto.
Proti zápalom výborne bojuje aj kurkuma a citrón. S citrónom však buďte opatrní, lebo vďaka kyseline citrónovej oslabuje sklovinu. Preto sa po kloktaní citrónovou šťavou odporúča zuby nezaťažovať aspoň pol hodinu.
Existuje mnoho prírodných liečivých prostriedkov, ktoré môžete preventívne použiť.
Keď už máte citeľné bolesti zubov, je namieste navštíviť odborníka, ktorý vám zaručene s problémom paradentózy pomôže, aby zachránil nielen váš pekný úsmev, ale aj zdravie.